Strona główna - aktualności |
Ochrona danych osobowych |
Pliki do pobrania |
Kontakt |
Pracownicy |
Godziny pracy |
Terminy wypłat świadczeń |
Dzisiaj wizyt: 354 Dzisiaj odsłon: 556 | Ogółem wizyt: 55 759 Ogółem odsłon: 74 400 |
Goście: 13 | Aktywni użytkownicy: 1 |
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini od miesiąca kwietnia do grudnia 2018 realizował projekt interdyscyplinarny pod nazwą „Porozmawiajmy o przemocy”. Działania dotyczące projektu podejmowane były we współpracy z Urzędem Gminy Miękinia, z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Miękini, z Uniwersytetem III Wieku w Miękini, z Gminną Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Miękini, z Ochotniczą Strażą Pożarną w Miękini, z Komendą Powiatową Policji w Środzie Śląskiej, z Zespołami Szkolno – Przedszkolnymi w Lutyni, Miękini i Pisarzowicach, z Sądem Rejonowym w Środzie Śląskiej, z Polskim Centrum Profilaktyki oraz ze Służbą więzienną.
Projekt skierowany był do wszystkich mieszkańców z ternu Gminy Miękinia, jednakże największą liczbę uczestników działań stanowili uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz osoby starsze.
Wszystkie cele, jakie zostały założone przed realizacją projektu zostały zrealizowane. Działania tj. warsztaty, szkolenia i pogadanki przyczyniły się do zwiększenia świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli o zjawisku nie tylko przemocy fizycznej, ale także o występowaniu przemocy psychicznej, która objawia się zapewne na każdym korytarzu szkolnym w postaci złych słów płynących od rówieśników, ale także zawartych w zasobach Internetu. Uczniowie poznali techniki radzenia sobie z agresją rówieśniczą, a ich rodzice i nauczyciele uzyskali szereg informacji dot. rozpoznawania i reagowania na niepokojące zachowania dzieci. Ponadto wszelkie szkolenia, warsztaty i pogadanki z zakresu bezpieczeństwa przyczyniły się do zwiększenia świadomości o odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo w miejscu pracy, w szkole, na podwórku, w lesie oraz w domu, jak również za bezpieczeństwo, zdrowie i życie innych. Uczestnicy powyższych działań zaznajomili się z pierwszą pomocą oraz z koniecznością zgłaszania wszelkich sygnałów świadczących o występowaniu zjawiska przemocy w ich otoczeniu oraz reagowaniu na przemoc.
Spotkania funkcjonariuszy policji i pracowników sądu z młodzieżą w szkołach uświadomiły im odpowiedzialność karną, jaką mogą ponieść rodzice, a z czasem oni sami za stosowanie przemocy, demoralizację oraz inne nieakceptowane wzory zachowań. Ponadto uczniowie, którzy brali udział w szkoleniu z trenerami karate poznali filozofię karate tj. odżegnywanie się od agresji, mądre posługiwanie się siłą, nabyli umiejętności zapanowania nad własnymi emocjami i odruchami.
Konkursy, które były organizowane w ramach projektu pokazały wrażliwość młodzieży na krzywdę oraz pokazały, że uczniowie rozpoznają rodzaje i formy przemocy, ale także znają konsekwencje występujące u osób doznających przemoc. Prace które brały udział w konkursach, tj. plakaty, prezentacje i filmy zawierały informacje oraz poruszały różne kwestie dotyczące przemocy oraz różne obszary, w których zjawisko przemocy występuje.